Home > Fotbal > Derby fără goluri între FCSB și Craiova

Derby fără goluri între FCSB și Craiova

fcsb-craiova-liga-1

FCSB și CS Universitatea Craiova au remizat în această seară la Giurgiu, scor 0-0, în derby-ul etapei a 29-a din Liga 1.

Cele mai mari șanse ale partidei le-au aparținut oltenilor care au ratat un penalty prin Cicâldău în minutul 61, iar Andrei Ivan, iar în prelungirile partidei, Ivan n-a nimerit incredibil poarta din cinci metri. De partea cealaltă, cea mai mare ocazie de gol i-a aparținut lui Florin Tănase a cărei reluare cu latul din careu, a fost respinsă de Pigliacelli în minutul 84.

FCSB: Vlad – Ov. Popescu (Creţu ’46), Miron, I. Cristea, Radunovici (Panţîru ’46)  – Olaru, Şut (Simion ’89), Oaidă (Vînă ’46) – Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu (Istrate ’68). Antrenor Anton Petrea;

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp (Bălaşa ’70), M. Constantin, Vătăjelu – Mateiu, Nistor – Camara (Căpăţână ’86), Cicâldău (Bic ’86), Baiaram (Koljici ’79) – A. Ivan. Antronor Marinos Ouzounidis;

Adrian Cojocaru – Vladimir Urzică şi Mihai Marica – Sorin Costreie;

FCSB:  Cristea ’15;

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Mateiu ’24, Camara ’42, Nistor ’44 Vătăjelu ’65;

După acest egal, FCSB acumulează 64 de puncte și rămâne pe primul loc în Liga 1. Craiova este pe 3 cu 57 de puncte.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Sepsi, iar Craiova va primi vizita celor de la CFR.