Home > Fotbal > CFR obține o victorie mare la Craiova

CFR obține o victorie mare la Craiova

craiova-cfr-liga-1

CFR Cluj a învins-o în această seară în deplasare pe CS Universitatea Craiova, scor 3-1 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a 8-a din play-off-ul ligii 1.

Păun a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 4 cu un șut din unghi în diagonală din interiorul careului. Baiaram a restabilit egalitatea în minutul 11 cu un șut senzațional de la 25 de metri. Deac a readus-o pe CFR în avantaj în minutul 68, finalizând din cinci metri o pasă superbă cu pieptul a lui Debeljuh. Păun a realizat dubla în minutul 74, marcând după o cursă de peste 30 de metri după ce a fost exclent lansat de Debeljuh.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Căpăţînă, Acka, M. Constantin (Bălaşa ’46), Vătăjelu – Mateiu (Tudorie ’78), Nistor – Cîmpanu (Screciu ’66), Cicâldău (Fedele ’79), Baiaram (Camara ‘39) – Ivan. Antrenor: Marinos Ouzounidis;

CFR Cluj: Sandomierski – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Deac (Hoban ’81), Bordeianu, Sigurjonsson (Pereira ’66) – Gîdea (Păun ‘4, Rondon ‘81), Debeljuh, Costache (Itu ’66). Antrenor: Edward Iordănescu;

Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Cătălin Popa;

CFR Cluj: Vinicius ’34, Deac ’35, Costache ’59;

Cu această victorie, CFR acumulează 48 de puncte și se află pe locul 1 în clasament. Craiova este pe 3 cu 37 de puncte.

Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu FCSB, iar CFR tot în deplasare cu Botoșani.