Home > Fotbal > Craiova pleacă cu toate cele trei puncte din Gruia și relansează lupta pentru titlu

craiova-cfr-titlu-liga-1

CS Universitatea Craiova a învins-o în această seară în deplasare pe CFR Cluj cu scorul de 3-2 (1-0), în derby-ul etapei a 5-a din play-off-ul Ligii 1.

Elvir Koljic a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 9 cu un șut imparabil în diagonală de la 20 de metri.

Mihăilă a dublat avantajul oltenilor în minutul 55 cu un lob superb peste Arlauskis, după o lansare excelentă a lui Ivan. Deac a redus din diferență în minutul 60, după ce a șutat imparabil din marginea careului. Vinicius a restabilit egalitatea în minutul 70 cu o lovitură de cap după o centrare perfectă a lui Deac. Cicâldău a adus victoria Craiovei în minutul 88, finalizând de lângă Camora o lansare excelentă a lui Mihăilă.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Itu (59′ Petrilă), Bordeianu (89′ Chipciu), Djokovic (59′ Rondon)- Deac, Omrani (89′ Traore), Costache (31′ Păun). Antrenor: Dan Petrescu;

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (82′ Vătăjelu), Acka, Bălașa (82′ Cosic), Bancu – Nistor (71′ Gustavo), Mateiu, Cicâldău – Ivan (74′ Bărbuț), Koljic, Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi;

Istvan Kovacs – Vasile Florin Marinescu, Mircea Orbuleț;

CFR Cluj: 6′ Costache, 90′ Traore;

Craiova: 52′ Bălașa, 90+5 Pigliacelli;

Cu această victorie, Craiova acumulează 35 de puncte și vine la unul în spatele CFR-ului care este în continuare lider.

Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu Astra, iar Craiova se va deplasa la Mediaș pentru disputa cu Gaz Metan.