Home > Fotbal > UTA salvează pe final un punct în fața Rapidului

UTA salvează pe final un punct în fața Rapidului

rapid-uta-liga-1

UTA și Rapid au remizat în această seară la Arad, scor 2-2 (0-2), într-o partidă contând pentru etapa a 8-a din Liga 1.

Albu a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 16 cu o lovitură de cap din marginea careului mic după o centrare din corner a lui Sefer. Același Albu a făcut 2-0 în minutul 21, centrarea sa fiind deviată decisiv în poartă de un fundaș advers.

Hora a redus din diferență în minutul 82 dintr-un penalty dictat după ce tot el fusese faultat în careu de Dandea. Antal a restabilit egalitatea în minutul 86 cu o reluare imparabilă din marginea careului mic după o centare excelentă a lui Roger.

UTA Arad: Iacob – Vukcevic (Tomozei ’66), Erico, Benga, Shliakov – Passaglia (Hora ’46), Vorobjovas – Ubbinik, Miculescu, Roger – Dangubic (Antal ’70). Antrenor: Laszlo Balint;

Rapid : H. Moldovan – Goge (Moise ’74), Săpunaru, Dandea, J. Morais – Carnat, Al. Albu, Crepulja, Sefer (Pănoiu  ’63)- Ad. Bălan, Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif;

Călin Iulian – Urzică Vladimir, Mitruţi Daniel;

UTA Arad: Ubbink ’50, Vukcevici ’54;

Rapid : Albu ’23, Dande ’81;

După acest egal, UTA acumulează 15 puncte și se află pe locul 15 în clasament. Rapid este pe 2 cu 17 puncte.

Etapa viitoare, UTA va juca în deplasare cu Sepsi, iar Rapid va primi vizita celor de la Gaz Metan.