Home > Liga 1 > Academica Clinceni-FCSB 0-3. Roș-albaștrii se apropie de liderul CFR Cluj

Academica Clinceni-FCSB 0-3. Roș-albaștrii se apropie de liderul CFR Cluj

CLINCENI FCSB

În etapa cu numărul 25 a Ligii 1, Academica Clinceni a primit vizita celor de la FCSB, într-un meci disputat la Giurgiu pe stadionul „Marin Anastasovici”.

FCSB a început partida într-o manieră ofensivă, căutând să înscrie și să rezolve meciul încă din prima repriză.

În minutul 5, Cordea a deschis scorul după o pasă foarte bună primită de la coechipierul său, Darius Olaru.

Clinceni a încercat să opună rezistență, dar în minutul 19, Florin Tănase a marcat golul doi pentru FCSB, fiind primul gol al decarului roș-albastrilor din acest an.

Ilfovenii au avut o ocazie mare în minutul 30, când Gogov a șutat din apropierea porții în urma unei greșeli comise de Crețu, însă Vlad a ieșit și a trimis mingea în corner.

Andrei Burlacu a intrat la pauză în locul lui Darius Olaru, fiind primul meci pe care atacantul l-a bifat din martie 2020 până în prezent.

Repriza a doua a început cum nu se poate mai bine pentru FCSB. Un henț comis în careu în urma șutului nou intratului, Ianis Stoica, s-a transformat în penalty.

Florin Tănase a executat penalty-ul în minutul 49 și a majorat scorul în favoarea roș-albaștrilor. Pentru căpitanul celor de la FCSB, acesta a fost golul cu numărul 11 din acest sezon.

Partida a căpătat un ritm constant, FCSB punând presiune, însă fără să mai înscrie. Academica Clinceni-FCSB s-a încheiat cu scorul final de 0-3.

Astfel, FCSB reușește să profite de data aceasta de un nou egal al liderului CFR Cluj, reducând distanța față de aceștia la doar 6 puncte.

Etapa viitoare, FCSB va juca acasă contra Chindiei Târgoviște, iar Academica Clinceni se va deplasa la Botoșani.

Detaliile meciului:

Clinceni: Ureche – Rufati, Ion (83′ Obedeanu), Cmovs, Holzmann – Gogov (60′ Sterian), Moulin (83′ Iana), Tsvetkov – Alghoul, Plazibat (60′ de Amorim), Dumitrache (69′ Melniciuc)

FCSB: A. Vlad – V. Creţu, A. Miron, Vinicius, Radunovic (63′ Șerban) – Olaru (46′ Burlacu), Ov. Popescu (67′ Oaidă), Oct. Popescu – Cordea (56′ Tănasă), Fl. Tănase, Fl. Coman (46′ Stoica)

Arbitrii: Florin Andrei, Vlad Bârleanu, Mihăiță Necula

Cartonașe galbene: 24′ Gogov, 64′ Rufati, 65′ Moulin, 85′ Sterian, 90’Iana (Clinceni), 76′ Tănasă, 82′ Burlacu (FCSB)

Cartonașe roșii: 88′ Sterian