Home > Fotbal > Academica Clinceni o trimite pe Dinamo pe ultimul loc

Academica Clinceni o trimite pe Dinamo pe ultimul loc

FC-U-CRAIOVA-clinceni-liga-1

Academica Clinceni a învins-o în această seară în deplasare pe FC U Craiova cu scorul de 2-1 (1-1) în prima partidă a etapei a 19-a din Liga 1.

Compagno a deschis scorul pentru gazde în minutul 28 după ce a deviat cu coapsa din cince metri o minge ajunsă norocos la el după un șut a lui Kovacic.

Robert Ion a restabilit egalitatea în minutul 33 cu un șut pe jos din marginea careului după ce Ventura a speculat o gravă eroare în defensiva oltenilor.

Velliops a adus victoria oaspeților în minutul 68 cu o lovitură de cap după o centrare din lovitură liberă a lui Holzmann.

Cu această victorie, Clinceni acumulează 10 puncte și urcă pe locul 15 în clasament. U Craiova este pe 14 cu 15 puncte.

Etapa viitoare, U Craiova va juca în deplasare cu Chindia Târgoviște, iar Academica Clinceni va primi vizita lui FC Voluntari.

U Craiova 1948: Mogoşanu – Negru, Kovacic, Gajic, Huyghebaert – Achim (Asamoah ’61), Albu, Baeten (Raicea ’51), Sidibe – Bălan (Ondaan ’76), Compagno. Antrenor: Eugen Trică;

Academica Clinceni: Ureche – Bilali, Gardoş, Pashov, Moulin (Filip ’60) – Ventura – De Amorim (Gavra ’72), Ion (Dumitrache ‘90+2), Nichita, Holzmann – Omoh (Vellios ’60). Antrenor: Adrian Falub;