Home > Fotbal > Academica Clinceni salvează pe final locul de play-off

Academica Clinceni salvează pe final locul de play-off

fc-arges-clinceni-liga-1

FC Argeș și Academica Clinceni au terminat în această seară la egalitate la Pitești, scor 1-1 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a 28-a din Liga 1.

Antun Palic a deschis scorul pentru gazde în minutul 47 cu un șut pe jos de la 20 de metri. Rusescu a egalat în minutul 83 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Mezza Colli asupra lui Cordea.

FC Argeş: Greab – Tofan, Turda (Deslandes ’76), Maric, Muşat – Meza Colli, Şerban – Grecu (De Lucas ’76), Palic (Maes ’90), Dumitru (Drăghici ’81) – Malele. Antrenor: Andrei Prepeliţă;

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Gardoş, Patriche, Dobrescu (Rusescu ’64) – Moulin, Cascini (Ventura ’90), Cordea, Longher (Tănase ’17), L. Dumitriu (Popa ’64) – Chunchukov. Antrenor: Ilie Poenaru;

Adrian Viorel Cojocaru – Bogdan Gheorghe, Alexandru Vodă – Andrei Antonie;

FC Argeş: Maric ‘45+1, Malele ’71, De Lucas ‘90+1;

Academica Clinceni: Chunchukov ’34, Tănase ’53, Cascini ’69, Patriche ’79, Moulin ‘90+4;

După acest egal, FC Argeș este pe locul 7 cu 37 de puncte, în timp ce Academica Clinceni este pe 6 cu 38 de puncte.

Etapa viitoare, FC Argeș va juca în deplasare cu FC Hermannstadt, iar Academica Clinceni va primi vizita celor de la Poli Iași.