Home > Fotbal > Austria o învinge pe Macedonia de Nord pe National Arena la Euro 2020

Austria o învinge pe Macedonia de Nord pe National Arena la Euro 2020

austria-macedonia-euro-2020

Austria a învins-o în această seară pe National Arena pe Macedonia de Nord cu scorul de 3-1 (1-1), în prima partidă a grupei C de la Euro 2020.

Lainer a deschis scorul pentru Austria în minutul 18 cu un șut la colțul lung după o centrare excelentă a lui Sabitzer. Pandev a restabilit egalitatea în minutul 28 după ce a speculat o gravă eroare a portarului austriac.

Gregoritsch a readus-o pe Austria în avantaj în minutul 78 după ce a reluat din cinci metri o centrare perfectă a lui Alaba. Arnautovic a stabilit scorul final 3-1 după ce a profitat de o eroare a portarului Betulai și l-a executat pe acesta din postură de unu la unu.

Austria: Bachmann – Lainer, Dragovic (Lienhart ’46), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (Gregoritsch ’58), Laimer (Baumgartlinger ’90), X. Schlager (Ilsanker ‘90+4), Alaba – Babitzer – Kalajdzic (Arnautovic ’59). Selecţioner: Franco Foda;

Macedonia de Nord: Dimitrievski – Nikolov (Bejtulai ’64), Ristovski, Velkovski, Musliu (Ristovski ’86), Aliosko – Bardi (Trickovski ’82), Ademi, Elmas – Pandev, Trajkovski (Kostadinov ’63). Selecţioner: Igor Angelovski.

Arbitru:

Andreas Ekberg (Suedia)

Austria: 85′ Lainer;

Macedonia de Nord: 42′ Trajkovski, 52′ Alioski;

Austria acumulează trei puncte și urcă momentan pe primul loc în grupă. Macedonia de Nord este ultima fără niciun punct.

Următorul meci pentru Austria va avea loc pe 17 Iunie contra Olandei, iar Macedonia de Nord va juca în aceeași zi, tot pe National Arena, contra Ucrainei.