Home > Fotbal > Barcelona îsi arată clasa în deplasare la Villareal

Barcelona îsi arată clasa în deplasare la Villareal

barcelona-villareal-la-liga

Barcelona a învins-o în această seară în deplasare pe Villareal, scor 4-1 (3-1), într-o partidă contând pentru etapa a 34-a din La Liga.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 3 după autogolul lui Francisco Torres. Villareal a egalat ăn minutul 14 prin Gerar Moreno. Catalanii au revenit la conducere după reușita lui Luis Suarez din minutul 20. Antoine Griezmann a stabilit scorul pauzei, 3-1, în minutul 45.

Puștiul Ansu Fati a stabilit scorul final, 4-1, după reușita sa din minutul 86.

Cu acest succes Barcelona acumulează 73 de puncte și se află la patru lungimi în spatele liderului Real, șansele catalanilor la titlu fiind doar teoretice. Villareal este pe 5 cu 54 de puncte.

Etapa viitoare, Villareal joacă în deplasare la Getafe, iar Barca va juca pe Camp Nou derby-ul orașului cu Espanyol.

Tot astăzi s-au mai disputat în La Liga partidele, Espanyol – Leganes 0-1, Osasuna – Getafe 0-0.