Home > Fotbal > Bayern Munchen câstigă Supercupa Germaniei

Bayern Munchen câstigă Supercupa Germaniei

bayern-super-cupa-germaniei

Bayern Munchen a câstigat în această seară Supercupa Germaniei după ce a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 3-2 (2-1), într-o partidă disputată pe Fussball Arena.

Corentin Tolisso a deschis scorul pentru bavarezi în minutul 18, trimițând mingea în poartă de pe linia porții după ce inițial tot șutul expediat de el lovise transversala și căzuse în fața tușei.

Thomas Muller a făcut 2-0 în minutul 32, cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Alphonso Davies.

Julian Brand a redus din diferență în minutul 39, fiind servit ideal de Haaland. Acesta a restabilit egalitatea în minutul 55, înscriind singur cu portarul după o pasă excelentă a lui Thomas Delaney.

Joshua Kimmich a adus supercupa în vitrina lui Bayern în minutul 82, cu un gol spectaculos înscris din cădere, după ce inițial șutul lui fusese parat de portarul Hitz.

Este cea de a opta supercupă a germaniei cucerită de Bayern în Istoria sa.