Home > Fotbal > Botoșani învinge pe Poli Iași la scor de neprezentare în ultimul meci al turului de campionat

Poli Iași a întâlnit-o în această seară pe FC Botoșani în ultimul meci al etapei a 13-a din Liga 1.

Înaintea etapei, Poli era pe 5 cu 18 puncte, în timp ce Botoșani se situa pe poziția a 7-a cu 16 puncte.

Poli Iași a început partida în următoarea formulă: Târnovanu – Lopes, Mihalache, Diallo, Radu – Passaglia, Loshaj- Platini, Bălan, Horșia – Cristea.

FC Botoșani a trimis pe teren următorul prim 11: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Papa – Ofosu, Cascini, Roman – Keyta.

În minutul 28, Hăruț centrează pe jos în careu pentru Roman care reia puțin pe lângă poartă. În minutul 41, Roman centrează din corner, iar Papa trimite cu capul spre poartă, dar Târnovanu scoate mingea de sub transversală. În minutul 43, Keita este faultat în careu de Cabral și se acordă penalty. Rodriguez transformă fără emoții, iar Botoșani intră cu avantaj la pauză.

În minutul 47, Roman ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu, driblează un adversar, dar trage în portar. În minutul 53, Keita intră în viteză în careu și îi întoarce lui Roman care trimite în poartă din 3 metri. În minutul 68, Roman îi deviază excelent lui Ofosu care intră în careu și înscrie pentru 3-0.

Botoșani învinge pe Poli Iași cu 3-0 și urcă până pe locul 5 în clasament.

Etapa viitoare, Poli Iași va primi vizita campioanei CFR, în timp ce Botoșani va juca acasă contra Astrei Giurgiu.