Home > Fotbal > Brazilia castiga Copa America dupa 12 ani

Brazilia castiga Copa America dupa 12 ani

Gabriel Jesus a înscris un gol și a pasat decisiv la un altul înainte de a fi eliminat în meciul în care Brazilia a câștigat Copa America după 12 ani, învingând Peru cu 3-1.
Atacantulul lui City, Jesus i-a centrat perfect lui Everton care a deschis scorul dintr-un voleu din 10 5 metri.
Paolo Guerrero a dat un scort moment de speranță pentru Peru când a egalat din penalty. Imediat însă Jesus a lovit pe contraatac, reducând selecționata Carioca în avantaj.
Jesus a văzut al doilea galben cu 20 de minute înainte de final, dar penalty-ul din prelungirile partidei transformat de Richarlison a securizat victoria Braziliei.
Este pentru a noua oară când Brazilia a câștigat Copa America și este primul lor succes de la câștigarea medaliei de aur la Jocurile Olimpice din 2016.