Home > Fotbal > Brighton câstigă dramatic cu Arsenal, iar „Tunarii” ies din lupta pentru Champions League

arsenal-brighton-premier-league

Brighton a învins-o dramatic pe teren propriu pe Arsenal, scor 2-1 (0-0), într-un meci contând pentru etapa a 30-a din Premier League.

Nicolas Pepe a deschis scorul pentru oaspeți în mintutul 68. Lewis Dunk a restabilit egalitatea în minutul 75. În al sașelea minut de prelungirile, la ultima fază a meciului, Neal Maupay aduce o victorie dramatică pentru Brighton care practic îi scoate pe „Tunari” din lupta pentru locurile de Champions League.

După această victorie, Brighton acumulează 32 de puncte și se menține pe locul 15 în clasament. Arsenal este pe 9 cu 40 de puncte.

Etapa viitoare, Brighton va juca în deplasare cu Leicester, în timp ce Arsenal se va deplasa la Southampton.