Home > Fotbal > Campioana mondială este eliminată de la Euro la București

Campioana mondială este eliminată de la Euro la București

franta-elvetia-euro-2020

Elveția a eliminat-o în această seară la București pe Franța la loviturile de departajare după ce în timpul regulamentar scorul a fost de 3-3 (1-0).

Seferovic a deschis scorul în minutul 16 pentru Elveția cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Zuber. Benzema a restabilit egalitatea în minutul 57 după o preluare superbă și o finalizare simplă din marginea careului mic la o minge trimisă excelent de Mbappe. Același Benzema i-a adus pe francezi în avantaj două minute mai târziu, trimițând simplu cu capul din doi metri mingea respinsă de Sommer la șutul lui Griezmann.

Pogba a făcut 3-1 în minutul 75 cu un șut senzațional de la 25 de metri. Seferovic a readus-o pe Elveția în joc în minutul 81 cu o nouă lovitură de cap după o centrare a lui Mbabu. Gabranovic a restabilit egalitatea în minutul 90 cu un șut din marginea careului după o lansare excelentă a lui Xhaka.

La loviturile de departajare, Mbappe a fost singurul care a ratat, la ultima lovitură din cele cinci serii.

Franţa: Lloris  – Varane, Lenglet (Coman ’46 /Thuram ‘111), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (Sissoko ’87) – Benzema (Giroud ’93), Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps;

Elveţia: Sommer – Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi ’87)- Widmer (Mbabu ’74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht ’80) – Shaqiri (Gavranovic ’74), Embolo (Vargas ’80) – Seferovic (Schar ’97). Selecţioner: Vladimir Petkovic;