Home > Fotbal > CFR câstigă chinuit cu Rennes deși a jucat tot meciul în superioritate numerică

CFR câstigă chinuit cu Rennes deși a jucat tot meciul în superioritate numerică

CFR Cluj a întâlnit-o în această seară în deplasare pe Rennes în cea de a treia etapă a grupei E din Europa League.

Înaintea meciului, Rennes se clasa pe poziția a 4-a cu un singur punct, în timp ce ardelenii ocupau poziția a 3-a cu trei puncte.

Rennes a început partida în următoarea formulă: Mendy – Traore, Gnagnon, Morel, Maouassa – Raphinha, Camavinga, Bourigeaud, Del Castillo – Hunou, Niang.

Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Susic, Burcă, Boli, Camora – Bordeianu, Djokovic, Culio, Deac – Traore, Omrani.

În minutul 5, Deac îi trimite excelent lui Traore la marginea careului, Mendy iese și îl faultează pe acesta și este eliminat. Deac execută impecabil lovitura liberă rezultată și deschide scorul. În minutul 24, Culio centrează pentru Traore care îi prelungește cu capul lui Deac, însă acesta trimite cu capul peste din 5 metri. În minutul 26, Boli îl faultează în careu pe Hunou și se acordă penalty. Niang însă trimite pe lângă poartă și CFR rămâne în avantaj. În minutul 33, Djokovic șutează din voleu din interiorul careului, dar portarul gazdelor reușeste să respingă. În minutul 38, Omrani îi scoate excelent lui Djokovic la marginea careului, însă șutul acestuia este respins de portar.

În minutul 47, Omrani interceptează o minge, pătrunde și este faultat la marginea careului din postură de ultim apărător de Camaving care este și el eliminat. Deac trimite puțin peste din lovitura liberă rezultată. În minutul 65, Honou pornește pe contra atac, ajunge până la marginea careului, dar șutul său se duce puțin pe lângă.

CFR Cluj învinge pe Rennes cu 1-0 și urcă pe locul secund al grupei. În celălalt meci din grupă, Celtic a învins pe Lazio cu 2-1.

Următorul meci al CFR-ului în Europa League va avea loc pe 7 Noiembrie în Gruia returul contra adversarei de astăzi Rennes.

Doi oameni în minus și două puncte mai puțin în clasament pentru CFR. Ocazii, nervi, eliminări și doar egal în derby
Arbitru de Champions League în Craiova-CFR
Marko Dugandzic, primele declarații la revenirea în România: „Sunt foarte fericit aici!”
CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Campioana va susține trei partide amicale