Home > Fotbal > CFR câstigă titlul în Liga 1 pentru al treilea an consecutiv

CFR câstigă titlul în Liga 1 pentru al treilea an consecutiv

cfr-craiova-liga-1

CFR Cluj a învins-o în această seară în deplasare pe CSU Craiova cu scorul de 3-1 (1-1), în ultima etapă din play-off-ul Ligii 1.

Craiova a deschis scorul în minutul 10 prin Dan Nistor care a prins un șut imparabil de la 25 de metri. CFR a egalat în minutul 36 prin lovitura de cap a lui Vinicius după un corner executat de Deac.

Boli i-a adus pe oaspeți în avantaj în minutul 56, reluând nemarcat cu capul din șapte metri o centrare a lui Deac. Acesta a făcut 3-1 în minutul 77 dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Cosic asupra lui Vinicius.

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Văteljelu – Nistor, Mateiu (75′ Ivanov), Cicâldău – Bărbuț (59′ Ivan), Koljic, Mihăilă (75′ Baiaram). Antrenor: Cristiano Bergodi;

CFR Cluj: Arlauskis – Burcă, Vincius, Boli, Camora – Itu (65′ Costache), Bordeianu (85′ Aurelio), Deac – Omrani (85′ Pereira), Rondon (65′ Hoban), Joca (8′ Chipciu). Antrenor: Dan Petrescu;

Ovidiu Hațegan – Octavian Șovre, Vasile Marinescu;

Craiova: 58′ Nistor, 76′ Cosic;

CFR Cluj: 41′ Chipciu;

Cu acest succes, CFR face 49 de puncte, iar Craiova cu 44 de puncte nu o mai poate depăși în clasament deși are un meci mai puțin disputat.

Atfel, CFR câstigă cel de-al treilea titlu consecutiv și cel de-al șașelea din istoria clublui.