Home > Fotbal > Cfr Cluj ia prima opțiune pentru calificarea în turul III preliminar al Champions League

Cfr Cluj a întâlnit-o în această seară pe Maccabi Tel Aviv în prima manșă din turul II al preliminariilor Uefa Champions League.
Dan Petrescu a trimis pe teren următoarea formulă : Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Culio, Bordeianu, Djokovic – Deac, Rondon, Omrani.
Maccabi a început cu următorul prim 11: Gianniotis – Kandil, Piven, Jair Amador, Davidzada – Cohen, Peretz, Glazer, Rikan – Ofoedu, Shechter.
În minutul 19 Omrani centrează periculos de la marginea careului, iar un fundaș al israelienilor este aproape să îsi trimită mingea în poartă având presiunea lui Culio în spate. În minutul 22, după un corner bătut scurt de Bordeanu la Deac, acesta centrează perfect în careu pentru Omrani care deschide scorul cu o lovitură de cap. În minutul 36, Bordeanu centrează din corner pentru același Omrani, dar de data aceasta lovitura sa de cap trece pe lângă. În minutul 45, Ofoedu primește o centrare în interiorul careului, iar șutul său puternic se duce foarte puțin pe lângă țintă.
În minutul 48 Rondon scapă songur cu portarul israelian, însă acesta trage incredibil de slab dintr-o poziție ideală. În restul reprizei jocul s-a închis la centrul terenului, cele două echipe părând mulțumite cu acest rezultat.
Cfr Cluj o învinge pe Maccabi cu 1-0 și are prima șansă pentru calificarea în turul III preliminar al Uefa Champions League.
Partida retur va avea loc Marți, 30 Iulie 2019 de la ora 20 în Israel
Doi oameni în minus și două puncte mai puțin în clasament pentru CFR. Ocazii, nervi, eliminări și doar egal în derby
Arbitru de Champions League în Craiova-CFR
Marko Dugandzic, primele declarații la revenirea în România: „Sunt foarte fericit aici!”
CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Campioana va susține trei partide amicale