Home > Fotbal > CFR Cluj se califcă în grupele uneia dintre competițiile Europene

CFR Cluj se califcă în grupele uneia dintre competițiile Europene

După egalul din Gruia, 1-1, CFR era nevoită să înscrie cel puțin o dată pentru a putea spera în calificarea în play-off-ul Uefa Champions League.
Celtic a început partida în următoarea formulă: Bain – Elhamed, Ajer, Simunovic – McGregor, Brown, Ntcham, Forrest – Christie, Edouard, Johnston
Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Aurelio – Deac, Rondon, Omrani.
În minutul 16, Johnston a pătruns spre poarta CFR-ului și a șutat de la 20 de metri, dar mingea s-a dus puțin pe lângă vinclu. În minutul 27, Omrani centrează în careul adversar, iar Deac reia senzațional cu capul în plasa porții lui Bain. În minutul 30, Djokovic șutează în forță de la 30 de metri, dar Bain reușeste să respingă cu piciorul.
În minutul 48, după un corner, Simunovic se înalță și reia spre poarta lui Arlaukis, însă acesta are o intervenție fantastică. În minutul 51, Mc Gregor centrează pe jos, Edouard îi lasă mingea lui Forrest care îl driblează pe Bordeianu și înscrie pentru 1-1. În minutul 61, Burcă și Aurelio nu se sincronizează la o centrare în careul CFR-ului, mingea ajunge la Edouard care marchează pentru 2-1. În mintutul 73, Brown comite hent în careu și se dictează penalty. Omrani tranformă cu emoții, după ce Bain ghicise colțul, iar șutul nu a fost unul foarte puternic. Imediat după reluarea jocului, Edouard pătrunde ușor în careul CFR-ului, îi pasează lui Christie care înscrie cu toată poarta în față. În minutul 80, Păun șutează puternic de la 20 de metri, Bain respinge în față, iar Omrani pe fază egalează la 3. La ultima fază a meciului, Țucudean scapă spre poarta adversă și îl lobează pe Bain aducând victoria clujenilor.
CFR Cluj se impune cu 4-3 în deplasare la Celtic și cu 5-4 la general se califică în play-off-ul Uefa Champions League.
Ultimul hop până la intrarea în grupe pentru ardeleni va fi campioana Cehiei Slavia Praga.
CFR are asigurată prezența în grupele Europa League.
Doi oameni în minus și două puncte mai puțin în clasament pentru CFR. Ocazii, nervi, eliminări și doar egal în derby
Arbitru de Champions League în Craiova-CFR
Marko Dugandzic, primele declarații la revenirea în România: „Sunt foarte fericit aici!”
CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Campioana va susține trei partide amicale