Home > Fotbal > CFR Cluj se califică în grupele Europa League

CFR Cluj se califică în grupele Europa League

cfr-cluj-kups-europa-league

CFR Cluj s-a calificat în grupele Europa League după ce a învins-o pe teren propriu pe KuPS din Finlanda cu scorul de 3-1 (2-0).

Rondon a înscris scorul în minutul 5 cu o lovitură de cap după un corner executat de Deac. Debeluh a făcut 2-0 în minutul 42 după ce a finalizat din câțiva metri o centrare excelentă a lui Păun.

Rondon a reușit dubla în minutul 56 reluând imparabil pe jos o centrare din lovitură liberă a lui Deac. Udoh a marcat golul de onoare pentru finlandezi cu un șut în forță din marginea careului.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Deac (78′ Pereira), Bordeianu, Djokovic, Păun (86′ Hoban) – Rondon, Debeljuh (83′ Omrani). Antrenor: Dan Petrescu;

KuPS:  Virtanen – Savolainen, Tarasovs, Nuno Tomas, Pikk – Saxman (76′ Heinonen), Adjei-Boateng, Nissila (77′ Purje) – Sale, Rangel (82′ Udoh), Pennaen. Antrenor: Arne Erlandsen;

Ivan Bebek – Goran Pataki, Bojan Zobenica (Croația);

KuPS: 90+1′ Udoh;

CFR Cluj se califică în grupele Europa League pentru al doilea an consecutiv. Elevii lui Petrescu urmează să îsi afle mâine adversarele din grupă.