CFR pierde prima manșă în fața celor de la Slavia Praga

CFR Cluj a întâlnit-o în această seară în Gruia pe Slavia Praga în prima manșă a play-off-ului pentru grupele Uefa Champions League.
Dan Petrescu a trimis pe teren următoarea formulă de echipă: Arlauskis – Susic, Cestor, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Aurelio – Deac, Țucudean, Omrani.
Slavia a început cu următorul prim 11: Kolar – Coufal, Hovorka, Kudela, Boril – Soucek, Traore – Masopust, Stanciu, Olayinka – Van Bure.
În minutul 27, Djokovic îi trimite cu capul lui Țucudean la marginea careului mic, însă reluarea cu capul a atacantului CFR-ului este respinsă senzațional de Kolar. La faza următoare, Stanciu execută un corner la 20 de metri de poarta CFR-ului, iar Masopust șutează din voleu fără nicio șansă pentru Arlauskis.
În minutul 51, Omrani recuperează o minge la marginea careului, i-o pasează lui Rondon care driblează un adversar și trimite cu efect în bara porții lui Kolar. În minutul 77, Olayinka îl agață pe Omrani în careu și se dictează penalty. Tot Omrani execută, însă acesta o face slab, iar Kolar apară lovitura de la 11 metri.
Slavia Praga învinge la Cluj pe CFR cu 1-0, iar ardelenii sunt obligați să învingă la Praga pentru a putea spera la calificare.
Partida retur va avea loc miercurea viitoare de la ora 22 la Praga.
Doi oameni în minus și două puncte mai puțin în clasament pentru CFR. Ocazii, nervi, eliminări și doar egal în derby
Arbitru de Champions League în Craiova-CFR
Marko Dugandzic, primele declarații la revenirea în România: „Sunt foarte fericit aici!”
CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Campioana va susține trei partide amicale