Home > Fotbal > Craiova revine pe prima poziție în Liga 1

Craiova revine pe prima poziție în Liga 1

Cu un lot decimat de COVID-19, Botoșani i-a ținut piept Craiovei în etapa a 11-a a Ligi 1. Partida de pe stadionul „Municipal” s-a terminat la scor alb, 0-0, iar punctul obținut de olteni i-a readus pe prima poziție în clasament momentan.

Botoșani a avut inițiativa în prima repriză, iar prima ocazie importantă le-a aparținut. În minutul 20, șutul prins de Rodriguez de la 20 de metri a trecut puțin pe lângă poartă. Craiovenii și-au trecut în cont și ei o situație bună de a marca pe finalul primului mitan. Centrarea lui Vlădoiu l-a găsit pe Constantin în careu, care s-a înălțat și a reluat cu capul milimetric pe lângă buturile apărate de Pap.

În repriza a doua ritmul jocului a fost mai alert și cu o Craiova ieșită mai activă de la vestiare. Nistor a avut o situație bună și a pătruns în careu, dar a ales să șuteze la colțul scurt, iar balonul a ajuns în plasa laterală. Atfel, partida s-a terminat la egalitate, mai exact 0-0.

FC Botoșani are 12 puncte și e pe poziția a 11-a în clasament, iar meciul următor îl va juca în Cupă cu Concordia Chiajna. Universitatea Craiova este pe primul loc din nou cu 25 de puncte și, în Cupă, va întâlni Spartac București.

Echipele de start

FC Botoșani: Pap – Patache, Haruț, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez (c), Florescu, Ongenda (81, Babunsky) – Keyta (23, Ashkovski), Tîrcoveanu (75, Braun), Fazos
Rezerve: Contra – Plămadă, Holzmann, Babunski, Tarsa, Braun, Melinte, Moescu, Ashkovski
Antrenor: Marius Croitoru

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, Constantin, Vătăjelu – Căpățînă (75, Cicâldău), Bic, Nistor (c) – Cîmpanu (46, Bărbuț) , Mamut, Ofosu (83, V. Constantin)
Rezerve: Papp – Bărbuț, Tudorie, Cicâldău, Mateiu, Acka, Mitran, V. Constantin
Antrenor: Corneliu Papură

Brigada de arbitri: Bogdan Dumitrache la centru, ajutat la cele două tușe de Vasile Marinescu și Alexandru Voda.