Home > Fotbal > Debut cu victorie pentru Mutu la naționala mică

Debut cu victorie pentru Mutu la naționala mică

romania-finlanda-u21

România U21 a învins în această seară în deplasare reprezentativa similară a Finlandei cu scorul de 3-1 (1-1) în a 6-a etapă a grupei a 8-a preliminară a Campionatului EuropeanU21 2021.

România a deschis scorul în minutul 21 prin Darius Olaru care a pătruns în careu și a șutat imparabil în diagonală. După trei minute Soisalo a egalat cu un șut de la 20 de metri fără speranțe pentru Vlad.

În minutul 57, Mihăilă, găsit excelent de Man liber, l-a executat pe portarul finlandez cu un lob suberb din interiorul careului. Ciobanu a stabilit scorul final în minutul 84, 3-1, cu un șut din prima la vinclu din marginea careului.

Finlanda U21: Jaaskelainen – Haukioja, Tihi, Halme, Hyvarinen (85′ Vertainen), Soisalo (74′ Stavitski) – Valakari, Lingman (81′ Oksanen), Kairinen, Assehnoun (74′ Atakayi) – Kallman (80′ Ylatupa). Antrenor: Juha Malinen;

România U21: Vlad – Haruț, Pașcanu (89′ Drăgușin), Ghiță, Boboc – Olaru (61′ Itu), Marin, Ciobanu – Man, Ganea (53′ Costache), Mihăilă (89′ Mățan). Antrenor: Adrian Mutu;

Anastasios Papapetrou – Tryfon Petropoulos, Iordanis Aptosoglou;

Finlanda U21: 37′ Hyvarinen;

România U21: 41′ Ganea, 83′ Ghiță;

Cu această victorie, România acumulează 13 puncte și vine la trei puncte în spatele liderului Danemarca.

Următoarea partidă pentru elevii lui Mutu va avea loc Marti, 8 Septembrie în deplasare cu Malta.