Home > Fotbal > Dinamo câstigă primul meci din European League

Dinamo câstigă primul meci din European League

dinamo-handbal-european-league

Dinamo București s-a impus în această seară pe teren propriu, scor 29-27 (14-15), în fața francezilor de la Nimes în a treia etapă a grupei B din European League.

Pe parcursul primei reprize, francezii au fost mai mereu la conducere cu un avantaj de unu-două goluri. Doar o singură dată Dinamo a condus, 10-8 în  minutul 20. Apoi francezi, au recuperat această diferență, înscriind patru goluri consecutive și distanțându-se la 12-10, minutul 24. Deși, „dulăii” au reușit să egaleze la 14 în minutul 29, Nimes a intrat în avanta la cabine, 15-14.

Echilibrul s-a păstrat și în startul părții secunde. În minutul 47, francezii au reușit totuși să se desprindă la trei goluri, 23-20. Finalul partidei i-a aparținut lui Dinamo, care de la 22-24, a reușit să marcheze de patru ori la rînd și să ia avans, 26-24 în minutul 56. Această diferență s-a înregistrat și în finalul partidei, 29-27.

Pentru Dinamo au înscris: Negru (7 goluri), Vranjkovic (5), Vujic (4), Botea (4), Botea (4), Mamdouh (4), Gavriloaia (3), Bizău (1), Hebo (1).

Pentru Nimes au punctat: Gallego (8 goluri), Sanad (7), Hesham (6), Minel (2), Dupuy (1), Rebichon (1), Tobie (1).

Cu această victorie, Dinamo urcă pe locul 5 în grupă cu două puncte.

Dinamo va juca următoarea partidă în European League, pe 1 Decembrie, în deplasare cu Fuchse Berlin.