Home > Fotbal > Dinamo învinge la Clinceni și părășeste ultima poziție a clasamentului

Dinamo învinge la Clinceni și părășeste ultima poziție a clasamentului

straton-dinamo-clinceni

Dinamo a învins-o în această seară în deplasare pe Academica Clinceni, scor 3-1 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa 8-a din play-out-ul Ligii 1.

Sorescu a deschis scorul din penalty în minutul 19 după un fault al lui Matei asupra lui Fabrinni. Straton a reușit să apere două penalty-uri în minutele 45 și 54 la execuțiile lui Vojtus, respectiv Buziuc.

Bani a făcut 2-0 în minutul 65 după ce Fabrinni i-a pasat perfect și l-a lăsat singur cu portarul. Fabrinni a reușit și el să puncteze în minutul 71 după ce a finalizat simplu centrarea lui Sorescu. Buziuc a înscris golul de onoare pentru Clinceni în minutul 72, după ce a reluat din cădere centrarea lui Merloi.

Clinceni: Vâlceanu – Matei, Kontoes, Albu, Dobrescu – Șut, Cebotaru (61′ Markovic), Ion – Achim (46′ Merloi, 83′ Ilie), Vojtus (84′ Vanghele), Buziuc

Dinamo: Straton – Sorescu, Puljic, Popescu, Skovajsa (59′ Sin) – Răuță (77′ Grigore), Mrzljak – Borcea (2′ Lazăr), Fabbrini, Moldoveanu (46′ Bani) – Popa (60′ Montini).

Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Mircea Orbuleț;

Clinceni: 22′ Șut, 79′ Merloi;

Dinamo: 29′ Moldoveanu, 55′ Sorescu, 61′ Fabrinni, 73′ Bani;

Cu această victorie, Dinamo urcă pe 13 cu 20 de puncte. Clinceni este pe 9 cu 26.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu Viitorul, iar Dinamo va primi vizita lui Poli Iași.