Home > Tenis > Djokovic trecede accidentatul Federer și se califică în finala la Australian Open

Novak Djokovic a ajuns la doar un pas de păstrarea titlului la Australian Open, cu o victorie în semifinală asupra rivalului său lovit de o accidentare, Roger Federer.
Sârbul Djokovic a fost condus cu 4-1 și 0-40 în primul set, dar a recuperate și a câstigat setul la tie-break.
Favoritul numărul doi a reușit în final să se impună cu 7-6 (7-1) 6-4 6-3.
Djokovic, care vizează un al 17-lea titlu de Grand Slam, îl va înfrunta pe Dominic Thiem sau Alexander Zverev în finala de duminică.
„Meciul ar fi putut merge în cu totul altă direcție dacă ar fi convertit acele mingi de break (în al șaselea game din primul set)”, a spus Djokovic.
„A început bine, eram nervos”
„Respec pentru Roger că a jucat în seara asta. Era evident accidentat și nu era nici măcar pe aproape de tot ce are mai bun în ceea ce privește mobilitatea.”
Victoria ar însemna un al optulea triumf la Australian Open pentru Djokovic, care a pierdut doar trei meciuri în Melbourne Park în ultimele 10 ediții.
De asemenea, acesta l-ar aduce la trei trofee distanță de cele 20 de titluri de Grand Slam ale lui Federer, care are cele mai multe grand-slam-uri din toate timpurile. De asemenea, ar fi la două trofee în spatele lui Rafael Nadal (19 titluri de Grand Slam), care a pierdut în fața lui Thiem în sferturile de finală, Miercuri.
belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
Simona Halep: ,,Am fost agresivă și am reușit să câștig!”
Australian Open 2022 |Inspirată și liniștită, Halep se impune împotriva lui Beatriz Haddad Maia în două seturi 6-2, 6-0