Home > Alte sporturi > F1 | Dublă pentru Mercedes în cursa cu numărul 1000 din Formula 1

F1 | Dublă pentru Mercedes în cursa cu numărul 1000 din Formula 1

lewis-hamilton

În această dimineață la Shanghai a avut loc o cursă istorică în Formula 1. Este vorba de Marele Premiu cu numărul 1000 din istoria competiției.

Deși a pornit al doilea din grilă, Hamilton l-a depășit la start pe colegul său de la Mercedes, Valtteri Bottas. Apoi până la finalul cursei, britanicul nu a mai cedat primul loc. El a obținut victoria cu numărul 75 din carieră.

Pe locul doi s-a clasat Valtteri Bottas. O nouă dublă pentru Mercedes, care domină autoritar acest început de sezon.

Sebastian Vettel s-a clasat pe locul al treilea. Însă acest lucru a fost posibil datorită intervenției de la boxe ale celor de la Scuderia Ferrari. Tânărul pilot al constructorului italian, Charles Leclerc l-a depășit în primul tur pe Vettel. Mai apoi însă, monegascului i s-a cerut să îî permită depășirea germanului. Iar la cele două schimbări de pneuri, lui Leclerc i s-a scos un timp mult mai slab decât neamțului.

Din cauza acestor întârzieri la boxe, Leclerc a pierdut și locul al patrulea, fiind depășit de Max Verstappen.

Francezul Pierre Gasly a terminat al șaselea în cursă. El a mai primit și un punct bonus pentru că a fost cel mai rapid pilot din cursă.