Home > Alte sporturi > F1| Lewis Hamilton înnobilat de Casa Regală a Marii Britanii

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a fost numit „cavaler” al Marii Britanii astăzi, la doar câteva zile după ce a pierdut la limită titlul mondial în Formula 1, care a mers la Max Verstappen. Ceremonia învestirii cu titlul onorific de „cavaler” a avut loc la Castelul Windsor iar onorurile au fost făcute de către Prințul Charles de Wales şi este o recunoaştere a meritelor lui Hamilton în contribuţia, promovarea şi susţinerea sporturilor cu motor de-a lungul timpului.

Lewis Hamilton alături de Prințul Charles de Wales la Palatul Windsor
Acesta a fost însoțit de mama sa, Carmen Lockhart, care a fost toată numai un zâmbet pe toată perioada ceremoniei, vizibil mândră de fiul său.

Hamilton (36 de ani) era deja declarat „Sir”.

Lewis Hamilton a fost inclus în lista nominalizărilor pentru ordinul Reginei Marii Britanii încă de anul trecut, după ce a câștigat al patrulea titlu consecutiv în Formula 1 și a egalat recordul de trofee al lui Michael Schumacher în circuit (7). De asemenea, Hamilton deține și recordurile pentru cele mai multe curse câștigate în circuit și cele mai multe pole-position-uri (curse începute din poziția de lider. Pentru că pilotul Mercedes și-a mutat domiciliul în Monaco, în 2010, acesta a primit decorația ca membru al diasporei britanice. Astfel, Hamilton a promovat de la Ordinul de Merit al Marii Britanii, pe care l-a primit în 2009, imediat după ce a devenit prima oară campion cu echipa McLaren. 2007, anul în care Hamilton și-a început cariera în Formula 1, pilotul celor de la Mercedes are cele mai multe curse câștigate din istorie (103). Tot 103 este și numărul de curse la care a luat startul din prima poziție a grilei.  Încă o dovadă a consecvenței lui Hamilton este și recordul de puncte strânse în toate sezoanele de Formula 1 (4164.5)

Max Verstappen i-a suflat titlul mondial lui Lewis Hamilton în ultimul tur al ultimei etape

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), în vârstă de 24 de ani, a cucerit primul său titlu de campion mondial la Formula 1, după ce l-a învins pe rivalul Lewis Hamilton (Mercedes) în ultimul tur al ultimului MP al sezonului, duminică, la Abu Dhabi. Hamilton, care a încheiat astfel la opt puncte de noul campion mondial, la finalul unui sezon „de care ne vom aduce aminte peste 10 sau 20 de ani”, conform lui Verstappen, va trebui să aştepte pentru a depăși recordul de titluri mondiale. (Acum are 7, la egalitate cu Schumacher).

Înaintea ultimei etape, ambii piloți aveau același număr de puncte, 369,5 fiecare, situaţie întâlnită doar o singură dată în istorie, în 1974.