Home > Fotbal > FC Botoșani o învinge pe Gaz Metan și urcă în clasament

FC Botoșani o învinge pe Gaz Metan și urcă în clasament

fc-botosani-gaz-metan-liga-1

FC Botoșani a învins-o în această seară pe teren propriu pe Gaz Metan Mediaș cu scorul de 2-1 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a 23-a din Liga 1.

Keyta a deschis scorul în minutul 49 pentru gazde, dintr-un penalty dictat în urma unui hent în careu al lui Velisar. Yuri a restabilit egalitatea în minutul 68 cu o lovitură de cap plasată după o centrare excelentă a lui Chamed. La faza imediat următoare, Al-Mawas le-a readus pe gazde în avantaj după o acțiune rapidă finalizată cu un șut plasat din interiorul careului.

FC Botoșani: Hankic – Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, Rodriguez, Ongenda (86′ Plamada) – Caia (10′ Roman, 86′ Toutouh), Al Mawas (86′ Fili), Keyta (90+3′ Florescu). Antrenor: Marius Croitoru;

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Yuri, Baco, Velisar – Junior, Alceus (74′ Ze Manuel) – Chamed, Deaconu (85′ Horșia), Valente (85′ Romeo) – Nițu (24′ Sarr). Antrenor: Mihai Teja;

Lucian Rusandru – Ciprian Danșa, Imre-Laszlo Bucși;

FC Botoșani: 36′ Roman, 45′ Rodriguez, 57′ Țigănașu. 90+2′ Hankic;

Gaz Metan: 9′ Alceus, 48′ Velisar, 72′ Sarr, 78′ Baco;

După această victorie, FC Botoșani acumulează 3 de puncte și urcă pe locul 4 în clasament. Gaz Metan este pe 9 cu 28 de puncte.

Etapa viitoare, FC Botoșani va juca în deplasare cu UTA, iar Gaz Metan va primi vizita lui CFR Cluj.