Home > Fotbal > FC Universitatea Craiova, victorie la scor pe teren propriu cu Ripensia

FC Universitatea Craiova, victorie la scor pe teren propriu cu Ripensia

craiova-ripensia-liga-2

FC Universitatea Craiova a învins-o în această seară pe teren propriu pe Ripensia Timișoara cu scorul de 4-1 (3-0), într-o partidă restantă din prima etapă a ligii secunde.

Dragoș Albu a deschis scorul pentru gazde în minutul 15 cu un șut superb de la 20 de metri care s-a dus direct în vinclu. Călin Cristea a făcut 2-0 în minutul 20, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Ciolacu a înscris pentru 3-0 în minutul 38 cu un nou șut superb de la 25 de metri.

Același Ciolacu a făcut 4-0 în minutul 62 ,după o acțiune superbă a Craiovei, acesta finalizând din cinci metri o pasă excelentă de la Zimța. Călin înscrie golul de onoare pentru Ripensia în minutul 82 dintr-un penalty dictat după un fault asupra lui Tudorache.

Echipele de start

FC Universitatea Craiova : Rob. Popa – Diallo, Gugu , Diakite, Huyghebaert – Anghelina, Albu (Zimța 55′), Cristea – Ciolacu, Bălan (Raicea 55′), Răducanu; Antrenor: Nicolo Napoli;

Ripensia: Dobre – Macrițchii, Țieranu (Sîrbu 46′), Gladun – Macrițchii, Călin, Neagu (Stoi 68′) – Uvanțev (Tudorache 46′), Sokovic ( Ene 46′), Popovici. Antrenor: Cosmin Petruescu;

Cătălin Buși – Gheorghiță Bălan, Nicușor Marin;

FC Universitatea Craiova : 81′ Diakite;

Ripensia: 17′ Uvanțev, 46′ Ene;

FC Universitatea Craiova : 85′ Diakite;

Cu această victorie, Universitatea urcă pe locul 4 cu 4 puncte, iar Ripensia este pe 19 cu niciun punct.

Etapa viitoare, Craiova va primi vizita celor de la Dunărea Călărași, iar Ripensia va juca în deplasare cu Petrolul.