Home > Fotbal > FC Voluntari urcă pe 2 în Liga 1

FC Voluntari urcă pe 2 în Liga 1

sepsi-fc-voluntari-liga-1

FC Voluntari a învins-o în această seară în deplasare pe Sepsi Sf. Gheorghe cu scorul de 2-1 (1-0) într-o partidă contând pentru etapa a 12-a din Liga 1.

A fost primul meci pe noua arenă a Covăsnenilor.

Cristi Costin a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 22 cu un șut la vinclu din interiorul careului după un un-doi superb cu Ionut Gheorghe.

Rață a dus scorul la 2-0 în minutul 54 finalizând singur cu portarul un contraatac perfect al ilfovenilor.

Bojic a redus din diferență în minutul 85 cu un șut deviat de la 25 de metri.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, De Sousa, Mitrea, Ipsas – Achahbar (Bojic ’70), Fofana (Chunchukov ’78), Golofca (Ştefănescu ’70) – Bărbuţ (Askovski ’62), Luckassen, Aganovici (Păun ’62). Antrenor: Cristiano Bergodi;

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Meleke (Achim ’89), Tamaş, Armaş, Briceag – Costin, Droppa, Raţă (Tavares ’90) – Nemec (Fulop ’72), Gheorghe (Lopes ’82). Antrenor: Liviu Ciobotariu;

Istvan Kovacs – Ovidiu Artene, Ciprian Florin Danşa – Bogdan Dumitrache;

Sepsi:  Bojic ’84;

FC Voluntari:  Ricardinho ’33, Armas ’37, Droppa ’66, Achim ‘90+5, Tavares ‘90+5;

Cu această victorie, FC Voluntari acumulează 24 de puncte și urcă pe locul 2 în clasament. Sepsi este pe 13 cu 10 puncte.

Etapa viitoare, Sepsi va juca în deplasare cu CFR Cluj, iar FC Voluntari va primi vizita celor de la FC Argeș.