Home > Fotbal > FCSB câstigă clar la Giurgiu și devine lider în Liga 1

FCSB câstigă clar la Giurgiu și devine lider în Liga 1

astra-fcsb-liga-1

FCSB a învins-o în această seară în deplasare la Giurgiu pe Astra cu scorul de 3-0 (2-0), în prima etapă a noului sezon de Liga 1.

Denis Man a deschis scorul în minutul 33 cu un șut plasat de la 20 de metri. După trei minute Tănase a făcut 2-0, trimițând cu capul în plasă din trei metri mingea respinsă de Lazar după șutul lui Buș. În primul minut de prelungire al meciului, Moruțan a închis tabela la 3-0, transformând un penalty dictat în urma unui fault al lui Graovac asupra lui Coman.

Astra: Lazar – Graur, Graovac, Dandea, Radunovic – Pahonțu (22′ Gheorghe), Crepulja (56′ Moise), Răduț – Merloi (55′ Baicu), Budescu (56′ Fatai) – Alibec (71′ Balaure). Antrenor: Bogdan Andone;

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, Cristea (46′ Briceag), Panțîru – Olaru (46′ Moruțan), Popescu, Tănase (86′ Vînă) – Man, Buș (46′ Buziuc), Coman. Antrenor: Toni Petrea;

Marian Barbu – Daniel Mitruți, George Neacșu;

Astra: 42′ Răduț, 67′ Radunovic, 74′ Dandea;

FCSB: 39′ Cristea, 74′ Miron, 90+3′ Coman;

Această victorie o trimite pe FCSB pe prima poziție a clasamentului. Astra ajunge ultima în clasament.

Etapa viitoare, Astra va juca în deplasare la Craiova, iar FCSB va primi vizita celor de la Viitorul.