Home > Fotbal > FCSB, lider în Liga 1 după victoria cu FC Botoșani

FCSB, lider în Liga 1 după victoria cu FC Botoșani

FCSB a profitat de pasul greșit al Craiovei și s-a impus categoric în fața celor de la FC Botoșani cu scorul de 4-1. Man și Tănase, câte o dublă fiecare în victoria de pe Arena Națională astfel, echipa antrenată de Toni Petrea preia poziția de lider în Liga 1.

Fără cinci titulari, Botoșani i-a ținut piept FCSB-ului, iar la primul șut pe spațiul porții a reușit să deschidă scorul în minutul 19. Camara i-a pasat înapoi lui Florescu, aflat la 20 de metri, zonă centrală, de unde a prins un șut puternic. FCSB a egalat la următoarea acțiune. Șeroni a pierdut mingea în propriul careu, Moruțan a profitat de greșeala fundașului și i-a pasat lui Buș în fața porții, dar reluarea sa din cădere a fost respinsă de Hankič până la Man. Portarul botoșenenilor a respins și șutul lui Man, dar mingea a ajuns din nou la el, iar a doua oară a înscris.

FCSB s-a desprins încă din debutul reprizei secunde. Centralul a dictat penalty la faultul lui Țigănașu la Moruțan, iar Tănase a executat și a transformat de la punctul cu var. Man și-a trecut în cont dubla în minutul 51, după ce i-a întors pe Haruț și Șeroni, a șutat din interiorul careului la colțul scurt. În minutul 71, Tănase a înscris un gol fabulos din lovitură liberă, la vinclu, de la peste 25 de metri.

Cele trei puncte au propulsat-o pe FCSB pe primul loc în clasament cu 24 de puncte, iar etapa viitoare va juca la Gaz Metan Mediaș. Botoșani are doar 11 puncte și este pe locul 10, iar după pauza generată de acțiunea echipei naționale va juca cu Universitatea Craiova.

Echipele de start

FCSB: Vlad – Crețu, Cristea, Miron, Briceag (Panțîru’) – Olaru (76′ Popescu), Șut (68′ Simion), Tănase (90+1 Oaidă)(c) – Man, Buș (46′ Vînă), Moruțan
Antrenor: Toni Petrea

FC Botoșani: Hankič – Patache, Haruț, Șeroni, Țigănașu (59′ Papa) – Florescu, Rodriguez (c), Holzmann – Roman (74′ Fazos), Toutouh (74′ Tîrcoveanu), Caia (7′ Camara)
Antrenor: Marius Croitoru

Brigada de arbitri: La centru – Ovidiu Hațegan (Arad), ajutat la cele două tușe de Octavian Șovre (Satu Mare) și Radu Ghinguleac (București).

Cartonașe galbene: Rodriguez (25′ Botoșani), Șeroni (44′ Botoșani), Șut (63′ FCSB), Miron (77′ FCSB)