Home > Fotbal > FCSB se califică dramatic în turul III preliminar al Europa League

FCSB se califică dramatic în turul III preliminar al Europa League

fcsb-europa-league

FCSB s-a calificat dramatic în turul III preliminar al Europa League după ce a trecut de Backa Topola la loviturile de departajare. În timpul regulamentar de joc, scorul a fost 4-4 (2-1), iar după prelungiri a fost 6-6.

Milicevic a deschis scorul pentru gazde în minutul 11, reluând cu capul o centrare de pe dreapta. După două minute s-a făcut 2-0, după un contraatac al sârbilor, Duronic a înscris cu o scăriță de efect. Florinel Coman a redus din diferență în minutul 25 finlizînd de la colțul scurt o centrare a lui Crețu.

Denis Man a restabilit egalitatea în minutul 50, cu un șut sub bară din marginea careului. La fază următoare, Antonic o readuce în avantaj pe Topola, înscriind simplu din 3 metri, după o gravă eroare a lui Ducan. Man a egalat la trei în minutul 62 din penalty, după ce Florinel Coman fusese faultat în careu. În al treilea minut de prelungire, centrarea lui Robert Ion este deviată în proprie poartă de Balaz. La faza imediat următoare, Tomanovic trimite partida în prelungiri, după ce a preluat la 11 metri de poartă și a șutat fără nicio speranță pentru portarul roș-albastrilor.

Man a făcut 5-4 în minutul 104 cu un șut imparabil din marginea careului. În finalul primei reprize de prelungiri, Tumbasevic egalează din nou, reluarea acestuia lovește bara, îi cade în spate portarului Ducan și intră în poartă. În minutul 108, Panțîru îi întoarce excelent în careu lui Adrian Petre, care înscrie fără cu un șut puternic din 11 metri. Tomanovic înscrie pentru 6-6, în minutul 116 cu o lovitură de cap din marginea careului mic.

La penalty-uri, cei cinci executanți al celor de la FCSB, Moruțan, Perianu, Panțîru, Petre și Man au reușit să marcheze. Ducan a reușit să blocheze șutul lui Banzac, iar astfel roș-albastrii au reușit să se impună.

Backa Topola: Filipovic – Balaz, Antonic, Babic (64′ Banjac), Ponjevic – Zec, Tomanovic, Trumbasevic, Milicevic – Duronjic (45+1′ Petrovic), Lukic (75′ Siladji). Antrenor: Zoltan Sabo;

FCSB : Ducan – Crețu, Simion, Briceag, Pantea (21′ Petre) – Moruțan, Perianu, Panțîru – Man, Buziuc (46′ Ion), Coman (73′ Horșia). Antrenor: Mihai Pintili;

Dennis Higler – Charles Schaap, Jan de Vries;

Backa Topola: 31′ Zec, 34′ Ponjevic, 103′ Tomanovic;

FCSB : 41′ Coman, 112′ Moruțan;

Cartonașe roșii

Backa Topola: 44′ Ponjevic, 103′ Siladji;

FCSB se califică în turul III preliminar al Europa League undeva o va întâlni săptămâna viitoare acasă pe Slovan Liberec.