Home > Fotbal > Florin Tănase, din nou decisiv pentru FCSB

Florin Tănase, din nou decisiv pentru FCSB

clinceni-fcsb-liga-1

FCSB a învins-o în această în deplasare pe Academica Clinceni, scor 2-0 (1-0), în ultima partidă a etapei a 2-a din play-off-ul ligii 1.

Florin Tănase a deschis scorul în minutul 26 cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Crețu. Același Tănase a făcut 2-0 în minutul 57, finalizând din marginea careului mic, mingea trimisă excelent în fața porții de Panțîru.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Achim, Gardoş, Patriche, Dobrescu – Cordea (Andronic ’76), Cebotaru (Ventura ’77), Moulin, Tănase (Rusescu ’59) – Chunchucov, Jerdea (Chandarov ‘6, Popa ‘59). Antrenor: Ilie Poenaru;

FCSB: Vlad – Creţu, Haruţ, Cristea (Miron ’46), Panţîru – Popescu, Şut, Perianu (Oaidă ’38) – Moruţan (Simion ’77), Tănase, Oc. Popescu (Radunovic ’64). Antrenor: Anton Petrea;

Adrian Viorel Cojocaru – Vasile Marinescu, Marius Badea – Andrei Antonie;

Academica Clinceni:  Patriche ’30, Achim ’75, Rusescu ‘88;

FCSB: Şut ‘18;

Cu această victorie, FCSB acumulează 39 de puncte și revine pe primul loc în clasament. Clinceni este pe 6 cu 22 de puncte.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu FC Botoșani, iar FCSB va primi vizita lui Sepsi.