Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo continua seria neagra a rezultatelor negative

Fotbal | Dinamo continua seria neagra a rezultatelor negative

hanca-dinamo

Dupa doua rezultate dezastruoase ( 1-4 cu Viitorul si 0-3 cu Cfr), Dinamo s-a deplasat la Targu Mures , in cautarea celor 3 puncte de care avea nevoie ca de aer, impotriva echipei Fc Hermanstadt, a fostului ei antrenor, Vasile Miriuta, care a dus-o anul trecut in play-out.

Meciul a inceput cum nu se putea mai bine pentru bucuresteni. In minutul 9 la o lovitura libera de pe partea stanga, Sergiu Hanca centreaza lung cu pamantul, portarul Catalin Cabuz ezita sa iasa si nu mai poate face nimic la mingea care se strecoara in plasa. Golul marcat de Hanca i l-a dat dedicat bunicii sale grav bolnave. In minutul 32, Sergiu Popovici comite o noua greseala decisiva. La o centrare de pe partea stanga a lui Pamfile, Popovici uita sa sara cu Petrisor Petrescu, iar acesta trimite mingea in poarta fara probleme.

In repriza a doua dinamovistii au iesit motivati de la cabine, preluand controlul jocului. In minutul 60 au o mare ocazie de a marca, dupa o combinatie superba intre Salomao si Popovici, ultimul trimite mingea spre nou intratul Daniel Popa care deviaza mingea la cativa cm de bara. In minutul 62 Hermanstadt replica la o minge trimisa in bara de catre Stoica dupa un corner executat de Tataru. La ultima faza a meciului, „cainii” au o ocazie imensa de a isi adjudeca cele 3 puncte. Salomao trimite mingea din lovitura libera la marginea careului spre Neicutescu care prelungeste in careu la Popescu, acesta sutand din 10 metri in transversala.

Astfel, Dinamo incheie la egalitate meciul cu Hermanstadt, ajungand astfel la 5 meciuri consecutive fara victorie, iar play-out pentru al doilea an la rand este aproape o certitudine.

Urmatorul meci pentru Dinamo va avea loc sambata viitoare de la ora 20, pe stadionul din soseaua Stefan cel Mare impotriva celor de la CSU Craiova.