Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo, din nou surclasata, este tot mai aproape de play-out

Fotbal | Dinamo, din nou surclasata, este tot mai aproape de play-out

Dinamo-play-out

Dupa meciul dezastruos facut la Ovidiu, 1-4 cu Viitorul, Dinamo se intorcea acasa pentru a incerca sa se revanseze in fata propriilor suporteri impotriva campioanei Cfr Cluj.

Meciul a inceput sub semnul echilibrului, niciuna dintre echipe nedorind sa isi asume riscuri. Dinamo a fost prima care a impins jocul spre poarta adversa, avand doua ocazii bune de a inscrie, prin Popescu in minutul 21, cand dupa un corner executat de Salomao a reluat cu capul foarte aproape de poarta Clujenilor si prin Popa in minutul 34 care a sutat excelent de la 25 de metri, intinzandu-l serios pe Arlauskis. Cum in fotbal ocaziile se razbuna, in minutul 35 Alexandru Paun a recuperat o minge la marginea careului dinamovist, l-a ridiculizat pe Popescu si aproape de pe linia de fund a inscris la coltul scurt dupa o mare eroare a lui Penedo. Pana la pauza, Cfr a mai avut o ocazie mare prin Tucudean, care a reluat cu capul din cativa metri, dar Penedo si-a mai spalat din pacate reusind sa pareze lovitura acestuia.

Repriza a doua incepe tot cu Cfr in ofensiva, iar in minutul 49 izbuteste sa obtina un penalty dupa un fault clar a lui Katsikas la Tucudean. Pe reluari insa s-a vazut ca atacantul cfr-ului s-a aflat in pozitie de offside in momentul in care a receptionat mingea. Penalty-ul este transformat impecabil de Emmanuel Culio. Dinamo incearca sa mai salveze ceva din meci si are o dubla ocazie in minutul 57, cand pe rand Popa si Montini nu au putut sa introduca mingea in plasa din cativa metri. Din acel moment, Cfr a inchis jocul si a mai reusit sa loveasca pe contraatac prin golgheterul campionatului, George Tucudean, care a reluat superb in plasa cu exteriorul lansarea perfecta a lui Culio.

Dinamo pierde la scor de neprezentare, iar sansele la play-off mai sunt doar matematice.

Urmatoarea partida a lui Dinamo va avea loc sambata de la ora 17 impotriva celor de la Hermanstadt pe stadionul Transil din Targu Mures.