Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo face primul joc bun în Antalya

Fotbal | Dinamo face primul joc bun în Antalya

dinamo-victorie-amical

După doua înfrângeri în primele două amicale (2-0 cu Hajduk Split, respectiv 3-0 cu Fc Sion), Dinamo a disputat în această dupa amiază cel de al treilea meci din Antalya împotriva celor de la FC Liepaja.

Mircea Rednic a început partida cu următoarea formulă: Muțiu – Sorescu, Ciobotariu, Grigore, Mustoe  – Filip – Zenke, Ait-Atmane, Nistor, Jaadi – D. Popa. Pe parcursul partidei au mai evoluat Montini, Ehmann, Aliji, Cretu, Cristovao și Lobgher.

Dinamo a început ofensiv partida, iar după o primă ocazie ratată de Popa în minutul 6, tot acesta deschide scorul în minutul 14 din penalty după ce Nistor a fost faultat în careu. În minutul 30 același Popa face dubla după un șut în diagonală din interiorul careului. În minutul 36 vine și replica letonilor care înscriu cu șut imparabil din 10 metri. Se intră la cabine cu Dinamo în avantaj, 2-1.

Imediat după pauză Dinamo se vede egalată, după o greseală nepermisă a lui Ioan Filip care nu poate respinge o minge ușoară din fața cereului. Replica dinamovistilor vine imediat, iar în minutul 51, Daniel Popa pentru a treia oară punctează după o incursiune pe partea dreaptă a lui Zenke care ii pasează perfect acestuia.

Se termină 3-2, iar Dinamo câstigă pentru prima oară în acest an. Însă problemele în defensivă sunt încă destul de mari și sunt asteptate transferuri în zilele următoare în acest compartiment.

Ultimul amical pentru Dinamo în Antalya va avea loc pe 23 Ianuarie împotriva celor de la Dinamo Moscova.