Home > Fotbal > Fotbal | Fcsb păstrează speranțe după meciul cu Sepsi

Fotbal | Fcsb păstrează speranțe după meciul cu Sepsi

sepsi-fcsb

Sepsi Sfântul Gheorghe și Fcsb s-au întâlnit în această seară în primul meci al etapei a 9-a din play-off. Fcsb era obligată să învingă pentru a mai rămâne măcar matematic în lupta pentru titlu.

Sepsi a început partida în următoarea formulă: Fejer – De Moura, Viera, Jovanovic, Sato – Velev, Karnitski – Nouvier (53′ Mensah), Tandia, Ștefan – Hamed (70′ Hadnagy).

Fcsb a trimis pe teren următorul prim 11: Bălgrădean – Benzar, Cristea, Bălașa, Morais (53′ Moruțan) – Tănase (57′ Teixeira), Filip – Roman, Man, Coman – Hora( 73′ Rusescu).

Fcsb începe partida în forță, iar în minutul 6, Hora înscrie cu un șut puternic din interiorul careului. În minutul 9, Hora îi asează mingea lui Roman care dublează avantajul oaspeților cu un șut de la marginea careului. Începutul spectaculos de partidă s-a diminuat, iar până la pauză nu au mai avut loc faze de poartă.

Imediat după pauză, Tănase centrează perfect pentru Coman care face 3-0 cu un șut precis. În minutul 50, același Coman realizează dubla cu un nou șut spectaculos de la marginea careului. În minutul 75, Mensah înscrie golul de onoare cu un șut superb în vinclu de la 30 de metri. În minutul 79, Moruțan este faultat în careu, iar Rusescu transformă penalty-ul rezultat.

Fcsb învinge la Sepsi cu 5-1 și îsi pune toate speranțele în Csu Craiova să învingă mâine în Gruia pe Cfr.

Etapa viitoare, Fcsb va juca acasă cu Cfr, în timp ce Sepsi se va deplasa la Giurgiu.