Home > Fotbal > Fotbal | Fcsb vine aproape de liderul Cfr

Fotbal | Fcsb vine aproape de liderul Cfr

steaua-sepsi

Fcsb și Sepsi Sfântu Gheorghe s-au întâlnit în această seară în epilogul etapei a 4-a din play-off. După egalul dintre Csu Craiova și Cfr Cluj, în caz de victorie, Fcsb avea ocazia să se aproprie la 3 puncte de liderul Cfr Cluj.

Mihai Teja a trimis pe teren următorul prim 11 : Bălgrădean – Benzar, Cristea, Planic,  Morais – Pintilii , Filip – Man, Hora, Tănase – Gnohere. Pe parcursul partidei au mai fost introduși : Moruțan, Coman, Teixeira.

De partea cealaltă Sepsi a început în următoarea formulă : Niczuly – Moura, Viera, Jovanovic, Khamis – Velev , Karnitskiy – Nouvier , Flores, Ștefan – Tandia. Au mai intrat : Fulop, Mensah și Hamed.

În prima parte a primei reprize, cele două echipe s-au tatonat la centrul terenului, fazele importante lipsind. În minutul 30 Filip îl pune pentru prima oară la încercare pe Niczuly cu un șut de la 20 de metri, însă portarul oaspeților este la post. În minutul 41 Morais îi centrează excelent în careu lui Gnohere care șutează după o preluare superbă pe piept, însă portarul covăsnenilor este din nou pe fază și respinge spectaculos. Cele două echipe intră la cabine cu scor alb.

Imediat după pauză Coman obține penalty, fiind faultat în careu de Viera. Gnoehere transformă sigur în minutul 51, iar roș-albastrii preiau conducerea. În minutul 58, Hora are o mare ocazie, mingea șutata de el din 10 metri fiind reținută de Niczuly. În minutul imedati următor, Coman dublează avantajul gazdelor, după o combinație la marginea careului cu Man și un șut fără speranțe pentru portarul celor de la Sepsi. În minutul 78, Hora este foarte aproape de dublă, șutul acestuia după o acțiune personală lovind bara. Până la final, doar Sepsi mai are o mare ocazie în prelungirile partidei prin Flores care din câțiva metru șutează în brațele lui Bălgrădean.

Fcsb învinge pe Sepsi cu 2-0 și ajunge la 3 puncte în spatele liderului Cfr. Sepsi râmăne pe locul 6.

Pentru Fcsb urmează marele meci din Gruia, cu cei de Cfr, Duminică 14 Aprilie de la ora 21. Meciul  ar putea conta decisiv în lupta pentru titlu. Sepsi va juca acasă contra celor de la Astra Giurgiu, Luni 15 Aprilie de la ora 21.