Home > Fotbal > Fotbal | Meci convingător pentru Dinamo contra lui Hermanstadt

Fotbal | Meci convingător pentru Dinamo contra lui Hermanstadt

Dinamo a jucat în această seară pe teren propriu contra lui Hermanstadt în a treia etapă a play-out-ului.

Mircea Rednic a trimis pe teren următorul prim 11: Mandanda- Dussaut, Ciobotariu, Klimavicius, Aliji, Sorescu, Nistor, Filip, Zenke, Montini, Papazoglou. Pe parcursul partidei au mai intrat: N’Diaye, Ait-Atmane, Ricardo Grigore.

Dinamo a început în forță partida, iar încă din minutul 12 au deschis scorul prin Mantia Montini cu o reluare sigură din câțiva metri. După numai 3 minute, gazdele și-au dublat avantajul prin Klimavicius care a finalizat cu capul centrarea excelentă a lui Nistor. În minutul 22, Papazoglu are o mare ocazie, reluarea acestuia cu capul trecând milimetric pe lângă poartă. În minutul 32, ardelenii au prima mare ocazie, prin Dîlbea care a șutat în bară de la marginea careului. A fost ultima fază importantă a reprizei, iar la cabine s-a intrat cu 2-0.

În prima parte a reprizei secunde cele două echipe s-au izolat reciproc la centrul terenului. În minutul 59, Jazvic l-a remarcat pe Mandanda cu un șut din 16 metri. Până la final nu a mai fost nicio fază notabilă.

Dinamo învinge pe Hermanstadt cu 2-0. Cu această victorie, Dinamo urcă provizoriu pe primul loc al play-out-ului.

În următoarea etapă, Dinamo va întâlni tot pe teren propriu, Concordia Chiajna, Vineri 5 Aprilie de la ora 21.