Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo București în anul 2018

Fotbal | Dinamo București în anul 2018

DINAMO-2018

Liga 1 a intrat în pauza de iarnă, astfel că vrem să vă prezentăm o scurtă retrospectivă a ceea ce a însemnat anul 2018 pentru Dinamo București.

Ca și la începutul lui 2017, în 2018 Dinamo trebuia sa tragă tare în ultimele patru etape ale sezonului regulat pentru a putea ocupa ultimul loc de play-off. În pauza competițională sunt readuși Gabriel Torje și Dan Nistor și se spera că în cele din urmă, câinii vor reuși să îsi atingă obiectivul.

În primul meci oficial al anului 2018, Dinamo smulge chinuit un egal, 2-2, pe stadionul din Stefan Cel Mare, cu Csu Craiova. Urmează apoi o victorie la limita, 4-3 la Chiajna și urma derby-ul cu Fcsb. O victorie i-ar fi garantat lui Dinamo aproape sigur locul in play-off. Dinamovistii joacă foarte bine primele 70 de minute ale meciului, reusind să puncteze de două ori prin Ivan Pesic și Gabriel Torje. Numai că ultimele 10-15 minute ale meciului, Dinamo nu se mai regăseste brusc si le permite celor de la Fcsb să atace și să revină în joc în minutul 82, iar la ultima fază Dinamo se vede egalată si astfel scapă printre degete o victorie pe care o avea în mână.

Urma ultimul meci al sezonului regulat, în deplasare la Giurgiu, dinamovistii având nevoie de un egal pentru a merge în play-off. Pe un teren acoperit complet de zăpadă, Dinamo nu reuseste să lege nimic, iar giurgiuvenii se impun cu 2 la 0, trimițând-o pe Dinamo în play-out.

Antrenorul Vasile Miriuță este demis și înlocuit cu Florin Bratu care are ca obiectiv construirea unei echipe pentru sezonul următor. Bratu ratează și ultimul obiectiv al sezonului, fiind eliminat din sferturile cupei Romaniei de Csu Craiova. Bazandu-se în majoritate pe jucatori tineri, Dinamo „câstiga” fară probleme play-out-ul și se spera la un sezon 2018-2019 mult mai bun.

În vară, Dinamo pierde câțiva jucători importanți ca Gabriel Torje, Adam Nemec sau Romera Navaro. În schimb Bratu îî aduce pe Deian Sorescu, Sergiu Popoivici și Kino Delorge pentru a acoperi lipsurile din lot.

Dinamo nu începe rău sezonul în meciurile de acasă, adunănd trei victorii cu Voluntari, Viitorul si Hermanstadt. Problema era însă la jocurile din deplasare, unde nu reusea să încaseze mai puțin de trei goluri. Pe teren străin in primele 6 deplasări, Dinamo nu a izbutit decât un singur egal (3-3 cu fcsb), în rest înfrîngeri pe linie. Mai mult chiar, criza se adânceste și în meciurile de acasă, iar după trei înfrangeri la rând, Florin Bratu este demis.

Acesta este înlocuit cu Claudiu Niculescu, care însă nu rezistă decat două meciuri, pentru că este instalat Mircea Rednic, rămas liber de contract dupa o experiență nereusită in Golf. Se credea că Mircea Rednic este omul potrivit pentru a îndrepta situația la Dinamo și a o duce pe loc de play-off. Din pacăte însă nici măcar Rednic, ultimul tehnician care a adus titlul în „groapa”, nu izbuteste sa facă mare lucru. Câstigă doar doua meciuri ( 1-0 cu Voluntari și 3-0 cu Csu Craiova) și este eliminat rușinos din Cupă, de o echipă din liga a 3-a.  Pentru a putea îndrepta situația, dă foarte mulți jucători afară, pe care nu i-a considerat potriviți să facă față la Dinamo. Aduce o serie de jucători, care pentru moment nu au intrat in forma optimă. Se asteaptă ca în această iarnă să mai fie adusi, câțiva jucători care să o scoată pe Dinamo din zona neagră a clasamentului..

Dinamo termină anul la nouă puncte distanța de ultimul loc de play-off, iar sansele sunt aproape nule ca Dinamo să mai ajungă acolo în acest sezon. Se speră însa că Mircea Rednic va izbuti sa construiască o echipă care va putea sa se bată la vîrf începând cu următorul sezon.

Primul meci oficial din anul 2019 pentru Dinamo va fi pe teren propiu contra celor de la Politehnica Iași în data de 2 Februarie.