Home > Tenis > Gabriela Ruse a câstigat „Winners Open”

Gabriela Ruse a câstigat „Winners Open”

gabriela-ruse-winners-open

Gabriela Ruse, nr. 176 WTA, a câstigat turneul amical „Winners Open” desfășurat la Cuj, după ce a învins-o în finală pe Irina Begu, nr. 81 WTA, cu scorul de 6-4, 6-3 într-o oră și 24 de minute.

Ruse a început puternic partida și s-a distanțat aproape imediat la 4-0 în primul set. Begu a izbutit să recupereze cele două break-uri și să strângă la 4-5, însă Gabi a reușit un nou break și a închis primul set la 6-4.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 3-3. De acolo, Ruse a reușit trei game-uri la rând și și-a adjudecat și cel de-al doilea set cu 6-3.

Câstigarea acestui turneu îi va permite Gabrielei Ruse să joace de la ora 16:30 alături de Marius Copil o partidă amicală de dublu mixt împotriva Simonei Halep și a lui Horia Tecău