Home > Tenis > Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Hamburg

Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Hamburg

gabriela-ruse-semifinale-hamburg

Gabriela Ruse, nr. 198 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Stuttgart după ce a trecut de Danielle Collins, nr. 48 WTA, scor 6-4, 1-6, 7-5, după 2 ore și jumătate de joc.

Gabi a început excelent partida și a făcut break chiar în primul game al meciului. Acest break l-a convertit cu serviciul până la finalul setului pe care l-a câstigat cu 6-4.

Americanca a început mai bine setul secund și s-a desprins la 2-0. Deși Gabi a reușit să facă break la 1-2, Collins a reușit patru game-uri la rând și a câstigat setul doi cu 6-1.

În setul decisiv s-a mers cap la cap până la 2-2. Ruse a reușit să se desprindă la 4-2, dar imediat Collins a revenit și a egalat la 4. Finalul meciului i-a aparținut lui Gabi, care de la 5-5 a reușit să facă două game-uri la rând și să câstige setul cu 7-5.

În semifinale, sportiva noastră o va înfrunta pe învingătoarea dintre Sarra Errani, nr. 105 WTA și Dayana Yastremska, nr. 38 WTA.