Home > Exclusiv > Handbal | Campioana Dinamo începe cu dreptul play-off-ul | Declarații Video în EXCLUSIVITATE

dinamo-focsani

Dinamo și Focșani s-au întâlnit în această seară în Sala Dinamo în prima etapă a grupei B din play-off-ul Ligii Naționale.

Dinamo a început extrem de slab partida pe fază ofensivă, primul gol venind abia în minutul 9. Apararea însă și-a făcut bine treaba în acest timp și nu a încasat decat 2 goluri.  Treptat campionii au început să îsi revină și au preluat conducerea pentru prima oară în minutul 14, 5-4. Mai apoi au pus chiar și 4 goluri diferență pe tabela, 10-6 în minutul 21. Finalul de repriză le-a aparținut însă celor din Focșani care au redus handicapul la doar două goluri. Scorul pauzei a fost de 13-11.

După pauză, Dinamo și-a impus clar superioritatea, iar în minutul 38 scorul ajunsese la 19-13. Oaspeții nu au mai reușit să răspundă, iar  Dinamo s-a distanțat și mai mult pe tabelă, 25-17 în minutul 48. Pe final, dinamoviștii nu au mai forțat, iar diferența la finele jocului a fost de 7 goluri.

Dinamo învinge cu scorul de 29-22 și urcă din nou pe primul loc în grupă cu 9 puncte, cu două peste Turda următoarea clasată.

Pentru Dinamo au înscris : Allouini (7 goluri), Bannour (5), Gavriloaia (5), Negru (5), Komogorov (3), Zulfic (2), Saeid (1), Szasz (1). De partea cealaltă pentru focșăneni au punctat: Rață (5 goluri), Hrimiuc (4), Miroiu (3), Sladic (3), Țuțu (2), Mocanu (2), Hagiu (1), Moisa (1), Ragea (1).

Pentru Dinamo urmează un meci tot acasă cu Potaissa Turda, ocupanta locului 2 în grupă, pe 18 Aprilie. Focșani va întâlni pe 17 Aprilie pe teren propriu pe Steaua.

După partidă Nicu Negru de la Dinamo și Valentin Mocanu de la Focșani ne-au oferit declarații în Exclusivitate :