Home > Uncategorized > Handbal Feminin | Romania se califica in faza a doua a grupelor la CE

Handbal Feminin | Romania se califica in faza a doua a grupelor la CE

Romania-handbal-feminin

Dupa victoria din meciul de debut de la Campionatul European din Franta, scor 31-28 in fata Cehiei, fetele noastre au disputat in aceasta seara cel de-al doilea meci impotriva Germaniei.

Ca si in meciul cu Cehia, romancele le-au luat tare pe nemtoaice si s-au distantat inca din start la 3-0,  apoi la 5-1.  Avantajul a fost pastrat pe toata durata reprizei, insa spre finalul acesteia jucatoarele din Germania au reusit sa echilibreze partida si au venit chiar si la o distanta de numai doua goluri. La pauza s-a intrat cu scorul de 14-11.

Dupa pauza, Romania a revenit hotarata sa nu le mai lase nicio sansa nemtoaicelor, au fost mai agresive pe faza defensiva, iar pe atac nu s-a gresit aproape deloc. Astfel, scorul a capatat proportii, ajungand chiar si la o diferenta de 9 goluri (25-16).  Spre finalul partidei, la fel ca in partida precedenta am lasat putin pedala de acceleratie, doar ca de aceasta data Germania nu a putut sa se apropie la mai putin de  patru goluri.

Romania castiga in final cu 29 la 24 si se califica in faza a doua a grupelor campionatului european.

Principalele remarcate in partida de astazi au fost, Eliza Bucheschi care a reusit sa inscrie nu mai putin de 11 goluri in poarta Germaniei si portarita Denisa Dedu, care pe langa cele cateva interventii senzationale avute in poarta, a marcat si un gol din poarta in poarta. Desigur, nu o putem uita nici pe Cristina Neagu, care cu cele 5 goluri inscrise in aceasta seara a reusit sa devina cea mai buna marcatoare din istoria Europenelor de handbal.

Pentru Romania au inscris: Eliza Buchesci (11 goluri), Cristina Neagu ( 5), Crina Pintea (4), Melinda Geiger (3), Aneta Udristoiu (2), Cristina Florica (2), Cristina Laslo (1), Denisa Dedu (1).

Urmatorul meci al nationalei noastre la acest turneu final va avea loc joi de la ora 22 impotriva campioanei europene en-titre, Norvegia.