Home > Baschet > Handbal masculin | Campioana face primul meci bun în acest an

Handbal masculin | Campioana face primul meci bun în acest an

Dinamo- handbal

După ce în primul meci din acest an, Dinamo s-a înclinat la Timișoara în fața lui Poli, scor 26-27, campioana se întorcea în sala proprie cu orgoliu rănit pentru a înfrunta pe CSU Suceava.

Moldovenii au dat o replică excelentă echipei bucureștene și au reușit să se mențină cap la cap cu aceștia timp de 20 de minute până la scorul de 8-8. Pe finalul primei reprize Dinamo a apăsat pedala de accelerație și până la pauză nu au mai primit gol. La cabine s-a intrat cu scorul de 13-8.

În cea de a doua repriză, dinamoviștii au păstrat ritmul din finalul primei reprize doar în primele 15 minute, când au avut un avantaj de maxim 7 goluri (17-10 și 20-13). În finalul meciului, campioana a preferat să conserve rezultatul și să îsi păstreze resursele pentru meciurile care vor urma. Astfel Sucevenii pe final s-au apropiat amenințător la 2 goluri cu 8 minute înainte de final. Dinamoviștii nu s-au pierdut cu firea și au dus acest avantaj până când au fost siguri de victorie.

În final Dinamo se impune cu 25-24. Pentru Dinamo au marcat : Descat ( 5 goluri), Komogorov ( 5 ), Negru (3), Gavriloaia (3), Szasz (2),  Kuduz (2), Zulfic (2),  Bannour (1), Savenco (1), Sandru (1).

Aceștia se mențin pe locul 8 și nu mai au voie sa mai facă pași greșiți în vederea play-off-ului.  Următoarea partidă pentru Dinamo va avea loc la Făgăraș, miercuri de la ora 18.