Home > Handbal > Handbal Masculin | Dinamo se indeparteaza de plutonul fruntas

Handbal Masculin | Dinamo se indeparteaza de plutonul fruntas

handbal dinamo

Dupa calificarea istorica in primavara europeana a Velux Champions League, Dinamo s-a deplasat la Calarasi pentru ultimul meci al etapei a 12 a din Liga Zimbrilor.

Meciul a inceput extrem de prost pentru dinamovisti, care s-au vazut repede condusi pe tabela. Excelentele interventii din poarta calarasenilor ale lui George Selaru si lipsa surprizantoare ale unei replici pe masura a lui Saeid Heidarirad in poarta cealalta au dus la un surprinzator scor de 11 la 5 pentru Calarasi in minutul 16. De aici, dinamovistii au alergat constant dupa adversar, izbutind sa recupereze putin din handicapat, la pauza Calarasiul intrand cu un avantaj de trei goluri (17-13).

Mai mult chiar, Dinamo a iesit mult mai motivata de la cabine, jucand mult mai convingator in primele 15 minute ale reprizei secunde, reusind sa egaleze in doua randuri la 21 si la 22. Din acel moment oboseala acumulata in Champions League si-a spus cuvantul, iar Calarasiul s-a distantat din nou la 5 goluri (29-24) in fata unui Dinamo descumpanit.

S-a terminat 33 la 29 pentru Dunarea, iar campioana a cazut pana pe locul 7, la 11 puncte de liderul CSM Bucuresti, care tot ieri a invins la limita Timisoara ( 22-20) in primul meci al etapei a 13a.

Pentru Dinamo au inscris : Descat ( 7 goluri), Kuduz (5), Gavriloaia (4), Acatrinei (4), Negru (2), Szasz (2), Alouini (2), Savenco (1), Sandru (1), Komogorov (1).

Pentru campioana romaniei urmeaza meciul de joi impotriva celor de la Baia Mare, de la ora 17 in Sala Dinamo.