Home > Handbal > Handbal masculin|Dinamo se califică în Primăvara Europeană Champions League!|Declarații în EXCLUSIVITATE

Deși înaintea startului competiției, nimeni nu îi dădea nici o șansă, Dinamo, a reușit o performanță fantastică pentru handbalul masculin românesc care avea nevoie de o gură de oxigen.

Mic rezumat al partidei cu Wacker Thun:

În prima repriză, meciul a fost destul de echilibrat, niciuna dintre echipe nereușind să se desprindă decisiv pe tabelă. Dinamo intră la cabine cu un avantaj de un gol, 14-13, ținând astfel suspansul și pentru repriza secundă.

În cea de a doua repriză, Dinamo ia un avans de 3 goluri la început pe care îl menține până spre mijlocul reprizei.

Saeid Heidarirad, a fost din nou magistral în poartă, având un procent senzațional de 46%, ba chiar a reușit să și marcheze din poartă în poartă intr-o situație de inferioritate numerică a elvețienilor. Astfel, Dinamo a putut în ultimele 10 minute să se distanțeze la 6 goluri și să le ofere fanilor săi un final liniștit de meci.

Incurajați de aproximativ 100 de suporteri care au dominat fondul sonor pe tot parcursul partidei, Dinamo învinge cu 33 la 29, câștigă grupa și se califică în primăvara Europeană Champions League, acolo unde va întalni la finalul lunii Februarie a anului viitor pierzătoarea dintre meciul Silkeborg – Sporting Lisabona, meci care se va disputa duminică.

Pentru Dinamo au marcat: Ammine Bannour (6 goluri), (5), Vitaly Komogorov (5), Razvan Gavriloaia (4), Muhamed Zulfic (3), Hugo Descat (2), Alliosa Mousavi (2), Florin Acatrinei (2), Andras Szasz (2), Nicusor Negru (1) și Saeid Heidarirad (1).

Au mai jucat: Dan Savenco și Ciprian Șandru.

După partida remarcabilă câștigată de Dinamo, am reușit să stăm de vorbă cu unii dintre cei mai importanți jucători, care au acordat declarații în EXCLUSIVITATE pentru 27sportas.ro

Nicu Negru: Toți am fost motivați să câștigăm și cred că asta s-a văzut. Ne-am dorit foarte mult această victorie. Cei de la Thun au tratat meciul foarte serios, și-au dorit să câștige, au luptat pentru victorie până la capăt. Suntem foarte fericiți toți pentru că am am reușit să facem istorie pentru Dinamo și cred că acest lucru ne dă o motivație în plus să luptăm mai departe. Mulțumim tuturor celor au fost alături de noi în Elveția!”

Amine Bannour: Sunt foarte fericit pentru această victorie, pentru marea calificare. Mai ales pentru istoria clubului! Acesta a fost al 2-lea obiectiv după câștigarea Supercupei României, pe care l-am îndeplinit cu succes! Sper să rămânem așa în continuare, pentru că mai avem foarte mult de muncă!”

Hugo Descat: „A fost un joc de psihic mai mult, pentru că am avut parte de multă presiune! Thun a jucat foarte bine, așa că, a fost un meci restrâns. Suntem foarte bine și asta și datorită fanilor care ne susțin necondiționat. Victoria a fost un sentiment unic, ca toate de până acum, însă nimic nu este terminat și așteptăm să ne aflăm următoarea adversară.”

Muhamed Zulfic: „Pot spune că a fost un meci foarte greu, a fost foarte multă presiune asupra noastră, însă știam că vom reuși! Am trecut de grupa D și am făcut istorie pentru Dinamo. Suntem foarte fericiți și pentru faptul că am făcut un pas mare în handbalul românesc! Până la final îmi doresc să avem mai multe momente importante și fericite de acest gen. Vreau să mulțumesc echipei noastre, colegilor, antrenorilor și mai ales fanilor care ne susțin și sunt alături de noi în toate momentele! Cu adevărat, noi suntem familia Dinamo!”

Dinamo va disputa următoarea partidă luni, de la ora 17:00, în campionat cu cei de la AHC Dunărea Călărași.