Home > Tenis > Irina Begu în semifinale la Praga

Irina Begu în semifinale la Praga

begu-semifinale-praga

Irina Begu, nr. 82 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Praga, după ce a învins-o pe Sara Sorribes Tormo, scor 6-2, 4-6, 6-2, după două ore și 35 de minute de joc.

Primul set al partidei s-a disputat aseară, dar din cauza ploii, restul meciului a fost amânat pentru astăzi.

Irina a început tare meciul și s-a distanțat încă din start la 3-0. Au urmat două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul, ca mai apoi să urmeze trei game-uri terminate cu break. Astfel, Begu a închis primul set la 6-2.

Sorribes Tormo a început mai bine setul secund și s-a desprins la 2-0. Irina a revenit și a egalat la doi. Spanioloaica a reușit încă un break în game-ul următor, break pe care l-a concretizat cu serviul până în finalul setului pe care l-a câstigat cu 6-4

Decisivul a început cu un schimb de break-uri. Apoi, Irina a preluat inițiativa și s-a distanțat la 4-1. După două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul, Irina a mai reușit un break și a închis setul și meciul, 6-2.

Irina o va înfrunta tot astăzi în semifinale pe compatrioata sa, Simona Halep.