Home > Tenis > Irina Begu merge în turul II la Roland Garros

Irina Begu merge în turul II la Roland Garros

irina-begu-roland-garros

Irina Begu s-a calificat în turul secund la Roland Garros după ce a dispus în runda inaugurală, de Jil Teichmann, nr. 54 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-3, după două ore și 30 de minute de joc.

După ce în primele două game-uri ale meciului s-a mers cu serviciul, Irina a izbutit să se desprindă la 4-1. Elvețianca a revenit și a egalat la 4. Finalul setului i-a aparținut însă Irinei care a reușit să ia două game-uri la rând și odată cu ele și primul set, 6-4.

Elvețianca a început tare secund secund și s-a desprins la 3-0. Irina a revenit și a egalat la 3.  Teichmann a reușit să ia apoi următoarele două game-uri. Deși Irina a făcut break și a venit la 4-5, elvențianca a reușit să închidă  setul pe serviciul Irinei, scor 6-4.

În decisiv s-a mers cu serviciul până la 3-3. Irina a apăsat apoi pedala de accelerație și a câstigat următoarele trei game-uri și odată cu ele și setul decisiv, 6-3.

În turul următor, Irina o va înfrunta pe compatrioata sa Simona Halep.

simona-halep-ora-de-start
Ora de start al primului meci pe care Simona Halep îl va disputa la Roland Garros